اخبار

هنرجویان گرافیک در کنار استادان، از نمایشگاه «تالار رودکی، گرافیک و هرچه» بازدید کردند

هنرجویان گرافیک در کنار استادان، از نمایشگاه «تالار رودکی، گرافیک و هرچه» بازدید کردند
هنرجویان گرافیک به همراه استادان و مسئولین هنرستان بصورت تور اختصاصی از نمایشگاه «تالار رودکی:گرافیک،معماری و هرچه» بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی هنرستان هنرهای زیبای پسران،درابتدای این بازدید آریا کسایی گرافیست و کیوریتور نمایشگاه به روند شکل گیری این نماشگاه پرداخت و قسمتهای مختلف آن را از طراحی تا اجرا تشریح کرد.وی با اشاره به کار تحقیقاتی طولانی در این مورد گفت تمامی اقلام استفاده شده در این نمایشگاه مربوط به تالار رودکی از زمان افتتاح تا سال 1357 است.

تالار رودکی با ایده‌ی ایجاد بستری برای رشد موسیقی، اجرا و نمایش، هم‌سو با ارزش‌های ملی و ایرانی اما با ضرب‌آهنگ‌هایی غربی، پنجاه و یک سال پیش درهای خود را در تهران به روی تماشاچیان و اجراگران گشود. رودکی فضایی بود برای احیای فرهنگ و هنر ایرانی در اشکال اجرایی و نمایشی و نیز آشنایی ایرانیان با هنرمندان، اجراگران و موسیقی‌دانان غربی. این تالار که به نام شاعر و خنیاگر ایرانی رودکی نامیده شد، اولین فضای منسجم برای پیوند این ایده‌ها و اهداف در پایتخت ایران بود.

«تالار رودکی؛ گرافیک، معماری و هرچه» هشتمین پروژه‌ی آرشیوی استودیوکارگاه است. این پروژه با طراحی و تنظیم آریا کسایی و اجرای اشکان فروتن به مجموعه پوستر، بروشور، عکس، فیلم و اسناد رویدادهای اجرایی، نمایشی و موسیقایی تالار رودکی بین سالهای ۴۶ تا ۵۷ می‌پردازد: این گردآوری و نمایش تلاشی است برای جلوگیری از فراموشی و حذف آن‌چه که بخشی از تاریخ فرهنگ تصویری این دوره است.

مرکز نبشی با همراهی استودیوکارگاه اسناد مربوط به معمار و معماری تالار، پوسترها و بروشورهای نمایش‌ها و اجراها را در کتاب «تالار رودکی؛ گرافیک، معماری و هرچه» منتشر می‌کند. کتاب با متنی درباره جامعه‌شناسی فرهنگی تهران از سال ۴۶ تا ۵۷ به گزارش داریوش کیارس آغاز می‌شود و در آنجا که به گرافیک می‌پردازد، پوسترهای رودکی و در کل گرافیک تالار را در پنج قسمت بررسی می‌کند: گرافیک ارکستر سمفونیک/یک/ گرافیک اپرا /دو/ گرافیک باله /سه/ گرافیک برنامه‌های ایرانی: بزرگداشت موسیقی ایرانی و رقص‌های بومی و ملی /چهار/ گرافیک رسیتال و موسیقی مجلسی /پنج/. این‌ها همه آثار دو طراح گرافیک صادق بریرانی و بهزاد حاتم است که در آن سال‌ها رویدادهای رودکی را در قالب پوستر و بروشور مصورسازی و طراحی می‌کردند.

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۱:۳۴

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید