به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • اخبار

گفتمان‌هایی که با زبان تو سخن می‌گویند

گفتمان‌هایی که با زبان تو سخن می‌گویند
مجموعه اجراهای هزار و یک عصر که هفت هفته است با کیوریتوری علی اتحاد در کافه مارکوف، واقع در باغ موزه ی قصر برگزار می‌شود، این هفته میزبان پرفورمنس آرتی از نیکو ترخانی با عنوان کتابخانه بابل بود.

به گزارش خبرنگار تجسمی هنرآنلاین؛ مجموعه اجراهای "هزار و یک عصر" که هفت هفته است با کیوریتوری علی اتحاد در کافه مارکوف، واقع در باغ موزه  قصر برگزار می شود، این بار میزبان پرفورمنس آرتی از نیکو ترخانی با عنوان کتابخانه بابل بود.

ترخانی که در این پرفورمنس پوپک رنجبر، نیما زاغیان و علی اتحاد به عنوان اجراگر همراهی اش می کردند، با طرح کردن نقش ِ بافتار و گفتمان در شکل گیری ِ زبانِ اندیشه ورز و زبان ارتباطی، رویکردی قابل تامل در باب ساحت ِ دانستگی بشری ارائه کرد.

در میانه کافه یک میز بزرگ پر از کتاب بود؛ از سروانتس و گوته تا کافکا و هدایت، از جان میلتون و بورخس تا بیضایی و نجدی.

اجراگران یکی پس از دیگری کتابی بر می داشتند و عبارتی کوتاه یا بلند از آن می خواندند، گویی هر یک می کوشید پاسخی در خور از میان انبوه جملات کتاب ها بیابد. زیر هر عبارتی که خوانده می شد خط می کشیدند و کلامی بین ایشان جز واژه های کتاب ها رد و بدل نمی شد.

اجراگران گاهی یکدیگر و گاهی تماشاگران را مخاطب قرار می دادند و کم کم از میانه اجرا تعدادی از تماشاگران به مشارکت در اثر پرداختند و آنان نیز جملاتی از بین کتاب های روی میز خواندند. هر گاه مخاطبی متنی از کتابی می خواند، اجراگران به او نزدیک می شدند و جملات وی را روی کاغذ دنبال می کردند و این کنش تاثیرات متفاوتی روی هر مخاطب به همراه داشت.

نیکو ترخانی که پیش از این شاهد نمایشگاه های نقاشی و ویدئو آرت های بسیاری از او بوده ایم، درباره  پرفورمنس خود چنین می گوید :"در این اجرا کتاب ها به مثابه دایره واژگان و دانسته های ما حضور داشتند. دانسته هایی که هر قدر گسترده تر باشد؛ بحث پویاتر و معنا دارتر پیش خواهد رفت. از سویی استفاده  ما از کتاب ها و دانسته ها نیز نقش بسزایی در بحث و گفتگو دارد. گاه برای پیشبرد بحث و اثبات مدعایمان نقل قولی از فیلسوفی را به یاری می طلبیم و چه بسا در همان بحث به نقل قول از اندیشمند دیگری می پردازیم که نظریاتی کاملا متفاوت دارد. اینجاست که علاوه بر مساله ی دانش، مساله  "خِرَد" مطرح می شود."

پس از گذشتِ ساعتی از اجرا، اجراگران یکی یکی از کافه خارج شدند و ترخانی در پایان با خواندن بخشی از داستان کتابخانه ی بابل (خورخه لوئیس بورخس) به اجرا خاتمه داد و کافه را ترک کرد.

۱۶ تیر ۱۳۹۲ ۲۰:۲۴
  • اظهار نظر


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد